Palica i lopta zajedno koštaju 1.10 eura. Palica košta 1 euro više, koliko košta lopta?
Ako ste odmah odgovorili 10 centi, u većini ste, ali niste u pravu. Točan odgovor je zapravo 5 centi. Ovo, naizgled jednostavno pitanje, savršen je primjer našeg načina razmišljanja. S jedne strane imamo intuitivno, brzo mišljenje koje vas je navelo da odgovorite 10 centi, a s druge strane imamo sporo, analitičko mišljenje koje onu manjinu navede na odgovor od 5 centi. Ako ste odgovorili 10 centi, okrivite za to intuitivno mišljenje koje je donijelo brzu, intuitivnu odluku prije nego što je sporo, analitičko mišljenje uopće moglo shvatiti što se događa.
Da pojasnim u čemu je stvar.
Osnovna ideja je da postoje dva tipa procesa mišljenja – Procesi tipa 1 i Procesi tipa 2. Procesi tipa 1 su oni intuitivni, brzi, autonomni, često nesvjesni i oni ne opterećuju radno pamćenje. Procesi tipa 2, s druge strane, opterećuju radno pamćenje, spori su, ograničenog kapaciteta i svjesni. Primjerice, emocionalna reakcija smatra se procesom tipa 1, dok se rješavanje problema smatra procesom tipa 2.
Koje greške radimo i kako nas mozak vara?
Postoji nešto što se zove heuristike, to su zapravo načini na koje ljudi donose odluke. Prilikom prosuđivanja, služimo se heuristikama, a neke od najpoznatijih su dostupnost, reprezentativnost i prepoznavanje.
Nemojte me krivo shvatiti, heuristike su iznimno korisne, složene probleme pojednostavljuju, oslanjaju se na jednostavna pravila i ono jako bitno, na osjećaje. I da vas ne obeshrabrim, često rezultiraju ispravnim prosudbama, samo ih trebamo biti svjesni.
Pa da zaključim, možemo li utjecati na to kada se koji tip mišljenja aktivira? Nije nemoguće, bitno je da smo svjesni ograničenja našeg uma. Brzo intuitivno mišljenje nije loše, u slučaju opasnosti ono nam spašava život, fight of flight reakcija proizlazi od tuda. Također, analitički odgovori ne moraju uvijek biti točni, oni su prije svega odgovorni za racionalizaciju. Ali ono što bih htjela da iz ovog izvučete je to da nas mozak nekada doista vara, i treba promisliti dva puta. Ne samo u zagonetkama, jer primjeri koje sam dala su ekstremi, već i u svakodnevnoj interakciji s ljudima, u onome što pročitate ili čujete od nekoga.
Andrea Armano, univ. bacc. psych.