Liječenje poremećaja prehrane4 min čitanja

Poremećaj u prehrani je ozbiljan zdravstveni problem koji utječe na prehrambene navike pojedinca i njegov odnos prema hrani. Najčešći poremećaji u prehrani su anoreksija nervoza, bulimija nervoza i poremećaj prejedanja.

1. Anoreksija nervoza:

Simptomi anoreksije nervoze uključuju izrazito ograničavanje unosa hrane, strah od debljanja i nisko samopouzdanje vezano uz tijelo, gubitak tjelesne težine, opsesivno vježbanje i promjene u ponašanju. Osobe s anoreksijom često percipiraju sebe pretilima, unatoč očitoj tjelesnoj iscrpljenosti. Liječenje anoreksije nervoze obično uključuje kombinaciju psihoterapije, medicinske njege i prehrambenog savjetovanja. Cilj je postići normalnu tjelesnu težinu, liječiti osnovne psihološke probleme i poboljšati odnos prema hrani i tijelu.

2. Bulimija nervoza:

Simptomi bulimije nervoze uključuju konzumiranje velikih količina hrane u kratkom vremenu (epizode prejedanja), osjećaj gubitka kontrole nad hranom, zatim pokušaje kompenzacije za prejedanje kako bi se spriječilo debljanje (povraćanje, zloupotreba laksativa, pretjerano vježbanje). Liječenje bulimije nervoze obično uključuje psihoterapiju. Cilj je promijeniti disfunkcionalne obrasce prehrane i ponašanja te riješiti emocionalne i psihičke probleme koji su možda uzrokovali poremećaj. U boljem razumijevanju ego stanja kod promjene ponašanja može značajno pomoći transakcijska analiza.

3. Poremećaj prejedanja:

Osobe s poremećajem prejedanja imaju epizode prejedanja, ali se ne pokušavaju kompenzirati nakon toga, što može dovesti do prekomjerne tjelesne težine i pretilosti. Ovo stanje može biti povezano s osjećajem gubitka kontrole nad prehranom. Liječenje poremećaja prejedanja uključuje psihoterapiju, savjetovanje o prehrambenim navikama i podršku u promjeni ponašanja kako bi se postigla zdravija ravnoteža u prehrani.

Važno je naglasiti da je liječenje poremećaja prehrane individualno i da može potrajati, ali je ključno potražiti stručnu pomoć što je prije moguće. Poremećaji u prehrani mogu imati ozbiljne fizičke i emocionalne posljedice, stoga je važno raditi na njihovom prepoznavanju, dijagnostici i liječenju. Važno je napomenuti da je liječenje poremećaja prehrane kompleksan proces, a transakcijska analiza može biti jedan od mnogih pristupa koji se koriste u psihoterapiji. Terapeuti često koriste integrativni pristup koji kombinira različite tehnike i terapije kako bi pružili najbolju moguću podršku i pomoć osobama s poremećajima prehrane.

Transakcijska analiza (TA): TA je teorijski i terapijski pristup psihoterapiji koji se koristi za razumijevanje ljudskog ponašanja, osobnih odnosa i promjene. Razvio ju je Eric Berne, a TA pruža okvir za analizu komunikacije, transakcija (interakcija između osoba) i različite životne skripte koje utječu na ponašanje. Transakcijska analiza može biti korisna u liječenju poremećaja prehrane jer pruža alate za razumijevanje složenih odnosa između prehrambenih navika, emocija i međuljudskih interakcija. 

Nekoliko primjera kako TA može biti primijenjena u liječenju poremećaja prehrane:

1. Analiza životnih skripti: TA se fokusira na razumijevanje životnih skripti koje oblikuju naše ponašanje i donošenje odluka. Osobe s poremećajima prehrane često imaju duboko ukorijenjene skripte koji ih potiču na nezdrave prehrambene obrasce. TA terapeut može pomoći osobi prepoznati i mijenjati skript kako bi se promijenilo nezdravo ponašanje.

2. Analiza transakcija: TA analizira komunikaciju i interakcije između ljudi. Osobe s poremećajima prehrane mogu imati određene obrasce komunikacije s drugima koji utječu na njihove prehrambene navike i osjećaje. TA terapeut može pomoći osvijestiti ove obrasce i potaknuti zdraviju komunikaciju s drugima. 

3. Rad na emocionalnim problemima: TA može pomoći osobi prepoznati i razumjeti emocionalne probleme i dublje osjećaje koji mogu ležati iza poremećaja prehrane. Oslobađanje emocionalnih tereta i rad na emocionalnoj regulaciji može pomoći u prevladavanju prehrambenih problema. 

Uz psihoterapiju, važno je i savjetovanje o prehrambenim navikama i prehrambenim planovima kako bi se postigla uravnotežena i zdrava prehrana. Također, podrška obitelji i prijatelja može biti ključna u procesu oporavka od poremećaja prejedanja. Važno je napomenuti da svaki pojedinac ima različite potrebe, pa je važno pronaći terapijski pristup koji najbolje odgovara konkretnoj osobi. Potraživanje stručne pomoći, kao što je terapeut ili psiholog koji ima iskustva u liječenju poremećaja prejedanja, može biti prvi korak prema uspješnom liječenju.

Ivana Šabić, magistrica pedagogije i filozofije, edukantica transakcijske analize