Svjež zrak, svjež um: boravak u prirodi i (mentalno) zdravlje3 min čitanja

Pitam se – kada si zadnji put svjesno odvojio/la vrijeme za šetnju parkom ili šumom bez ikakvih distrakcija – ti i tvoje misli?

Užurban život, poslovi 9-17h, natrpani rasporedi s privatnim, poslovnim/akademskim obavezama, sjedilački način život, odvojilo nas je od ljepota i prirode koja je već stoljećima oko nas. Ubacivanje boravka u prirodi u svoje dnevne rutine uvelike može doprinijeti održavanju našeg mentalnog i fizičkog zdravlja. 

Kako nam boravak u prirodi pomaže? 

Priroda se pojavljuje u različitim oblicima, veličinama, krajolicima, brdima, nizinama, potocima te svaki od tih oblika, ukoliko se nalazi u našem okruženju, uvelike doprinosi našoj pažnji, kontroli stresa, boljem raspoloženju, smanjuje se rizik od pojave mentalnih poteškoća te našem cjelokupnom zadovoljstvu. Nadalje, istraživanja pokazuju da je za podizanje raspoloženja tijekom dana dovoljna sasvim jednostavna šetnja parkom!

Velik je utjecaj boravka u prirodi i na naše kognitivne sposobnosti. Istraživanja na odraslima pokazuju kako izloženost prirodi i boravak u istoj poboljšava pamćenje, radnu memoriju i našu sposobnost prilagođavanja različitim zahtjevima okoline. 

Boravak u prirodi često podrazumijeva i fizičku aktivnost što uvelike umanjuje anksioznost, stres, depresiju te dovodi do boljeg raspoloženja. 

Koliko je minimalno vremena potrebno provesti u prirodi?

S obzirom da nam je vrijeme jedan od glavnih i važnih resursa, pitamo se – koliko je minimalno vremena potrebno provesti u prirodi da bismo se osjećali bolje?

Određena istraživanja pokazuju da ljudi koji su proveli minimalno 2 sata aktivno u prirodi, osjećaju se bolje i zadovoljniji su sobom i svojim životom. 

Veoma bitno je i koliko se osjećamo povezano sa samom prirodom. 

U izazovu današnjeg vremena kada nam je potrebno ponovno se vratiti sebi i naučiti kako ostvariti kontakt sa samim sobom, vrijedno je raditi i na povezanosti sa prirodom koja nas okružuje. Što više, što smo povezaniji s prirodom – kako god definirali tu povezanost, ista umanjuje osjećaj usamljenosti i socijalne izolacije. 

3 načina na koje možemo provesti vrijeme u prirodi

1. Aktivni boravak u prirodi

Planinarenje, zvijezda, kampiranje, orijentacijsko trčanje, duge šetnje vikendima, penjanje, joga u šumi itd. Izbor aktivnosti koje možemo raditi u prirodi je zaista dug i uvijek možemo naći nešto što nam se sviđa – ovisno o tome volimo li nešto izazovnije ili nešto laganije, grupno ili individualno.

Provođenje vremena na svježem zraku s bliskim ljudima može biti iznimno zabavno, ljekovito i podražavajuće za naše mentalno zdravlje. Isključivanje buke svakodnevnice i provođenje zajedničkog vremena u prirodi jedno je od najboljih odluka koje možemo izabrati za nas i nama drage ljude.

2. ”Unesi” prirodu unutra (unutrašnji prostor)

S obzirom da u prosjeku najveći dio svog dana provodimo u zatvorenom prostoru, jedan od načina je da prirodu unesemo u okruženje u kojem jesmo. Kupovina cvijeća ili biljke za naš dom može uvelike doprinijeti našoj povezanosti s prirodom što posljedično doprinosi našem mentalnom zdravlju. 

3. Volontiraj/uključi se u društvene projekte održavanja okoliša 

Ima li nešto bolje nego kad spojimo dobrotvorni rad i boravak u prirodi?

Volontiranje na projektima čiji je cilj održavanje okoliša, sudjelovanje u akcijama, sadnja biljaka ili izgradnja staništa za životinje samo su neki od načina kojima se možemo aktivno uključiti u pomaganje zajednici. Istraži koje akcije, udruge djeluju na tvojem području i kreni služiti i boraviti vrijeme u prirodi!

Poruka za kraj: izađi van i uberi plodove koje ti priroda tako nesebično daje, a koriste tebi, tvojem mentalnom zdravlju i ljudima oko tebe! 😊 

Lana Rogina, studentica psihologije